ZUS - Ulga na start w 2024 roku

Ulga na start - komu przysługuje?

„Ulga na Start” przysługuje przedsiębiorcom którzy rejestrują działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności oraz rejestrującym działalność wspólnikom spółek cywilnych. Warunki skorzystania z „Ulgi na Start”:

 • podjęcie działalności gospodarczej pierwszy raz lub od zawieszenia lub wyrejestrowania ostatniej prowadzonej działalności upłynęło co najmniej 60 miesięcy
 • działalność nie jest wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, u którego przedsiębiorca był zatrudniony w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Ulga na start - Korzyści dla przedsiębiorcy

Ulga pozwala na czasowe zwolnienie z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych podczas pierwszych etapów działalności. Przez 6 miesięcy od założenia firmy, przedsiębiorcy są zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, takie jak emerytalne, rentowe, wypadkowe, a także na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Jednakże, ulga nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego, które pozostaje obowiązkowe, wraz z miesięcznymi składkami zdrowotnymi. Dodatkowo, w tym okresie przedsiębiorca ma prawo zgłosić członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS.

  Ulga zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek:

  • na ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
  • na Fundusz Pracy
  • na Fundusz Solidarnościowy

  Ulga na start - jak obliczac okres obowiązywania

  Okres możliwości korzystania z „Ulgi na Start” wynosi 6 miesięcy. Termin ten liczony jest w zależności od chwili zarejestrowania działalności gospodarczej na dwa sposoby.
  1) jeżeli rejestracja działalności nastąpiła z pierwszym dniem miesiąca to pierwszy miesiąc prowadzenia działalności wliczany jest w całości do okresu „Ulgi na Start”
  2) jeżeli działalność zostanie zarejestrowania w trakcie miesiąca, to pierwszym miesiącem wliczanym do okresu „Ulgi na Start” jest miesiąc następny.
  Podsumowując, korzystnie jest zarejestrować działalność w trakcie miesiąca – dzięki temu możemy zyskać dodatkowy czas objęcia nas „Ulgą na Start”.

  Ulga na start - jak skorzystać

  Czy właśnie zdecydowałeś się na założenie własnej firmy? Gratulacje! Teraz czas na skomplikowaną część – sprawy biurokratyczne. Ale nie martw się, jesteśmy tu, aby pomóc! Nasze biuro rachunkowe PROSPEKT oferuje pełną obsługę zgłoszenia Twojej działalności do ZUS, ułatwiając Ci skorzystanie z korzystnej „Ulgi na Start”.

  Nie przegap szansy na zmniejszenie początkowych kosztów prowadzenia działalności. Z naszą pomocą, skorzystasz z „Ulgi na Start”, która zwalnia Cię z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych sześć miesięcy działalności. To idealna okazja, aby zainwestować zaoszczędzone środki w rozwój swojego biznesu.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ DZIŚ

  Nie pozwól, aby biurokracja stała na drodze do Twojego sukcesu. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i rozpocząć współpracę. Twoja przedsiębiorcza podróż zaczyna się tutaj, z naszym wsparciem na każdym kroku!

  Księgowość dla Twojej nowej firmy?

  Skontaktuj się z nami

  Pełna obsługa JDG, spółek osobowych i kapitałowych w konkurencyjnych cenach z pakietami benefitów dla Ciebie i Twojej firmy.